Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama, Araç, Trafik cezası, Gelir İdaresi

Vergi Borcu Sorgulama:  Gelişen teknoloji ile  artık  adımıza olan vergileri, trafik cezaları, aracımıza ait  vergi  ve borçları inernet üzerinden rahatlıkla sorgulayabiliyoruz. Bu sorgulamaları bazet e devlet üzerinden yapıldığı gibi  bazılarınıda Gelir İdaresinde ( GİB)  alınan şifreler ile yapabilmekteyiz.

Hangi Tür Vergi Borcunuz Olabilir:  Bazen vergi borcunuzun olması için illa Vergi Mükellefi  yani bir işyeri sahibi olmanız gerekmez.  Bu yüzden vergi borcunuzun olup olmadığını  internet üzerinden sorgulama yapmanız sizin kazancınıza olabilir,

Çünkü vergi dairesi hiç haberiniz olmadan aracınıza ve ya evinize haciz koymuş olabilir  bu yüzden mutlaka  vergi borcu sorgulaması yapmanız  gerekmektedir.  Aşağıda vergi Türlerine göre nasıl sorgulama yapacağınızı  ve Linklerini  paylaşmaya çalışacağız.

Motorlu Taşıt Vergisi:   Halk arasında MTV olarak bilinenen Motorlu taşıtlar verigisi Motor silindir hacmine göre hesaplanır  Hesaplamayı Bu linkten Yapabilirsiniz.

 

1.Taksit Ocak ayı  sonuna kadar,
2.Taksit Temmuz ayı sonuna kadar ödenir.  MTV Borç Sorgulama Link

 

vergi borcu sorgulama
vergi borcu sorgulama

Mükellefiyet Olanlar İçin Vergi Borcu Sorgulama:  Eğer bir işyeriniz veya şirketiniz var ise  her ay mutlaka borç sorgulaması yapmanız  gerekmektedir.  Çünkü her ay  işyerinize vergi tahakkuk etmektedir.  Bu vergiler ise Her ayın 26 sında  Kdv Ödemesi, Her 3 Ayda bir  Muhtasar ödemesi , yine her üç ayda bir  Gelir vergisi veya Kurumlar vergisi Ödemesi bulunmaktadır ve  Şahıs firmaları için Mart Ayında Şirketler İçin Nisan Ayında Kurumlar vergisi ödemesi çıkmaktadır.  Sorgulama Linki:  

Trafik Cezası Sorgulama:  Aracınıza ait trafik cezaları , Hızlı geçiş Ogs ve diğer cezaları  internet ortamından öğrenmeniz mümkün, Bu sorgulamaları E devlet Üzerinden yapılacağı gibi  gelir idaresinin sitesinden şifreler ile veya  kimlik bilgileriniz ile yapmanız mümkün Sorgulama Linki

Emlak Vergisi: Beyanname verme yükümlülüğü yoktur. Ancak, vergi değerini değiştiren durumlarda (mükellefin değişmesi, arsa ve arazinin ifraz ve tevhidi vs.) bu olayın vuku bulduğu bütçe yılı sonuna kadar; bu durum yılın son 3 ay içinde gerçekleşmişse 3 ay içinde ilgili belediyeye bildirimde bulunulması gerekir.

1. Taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında,
2. Taksit Kasım ayı içinde öden

Yıllık Gelir Vergisi : İzleyen yılın Mart ayının başından 25. günü akşamına kadar verilir.

1.Taksit Mart ayı sonuna kadar,
2.Taksit Temmuz ayı sonuna kadar ödenir

Tüm Vergi Torgulamaları İçin Tıklayınız

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.