Şirket Kuruluşu

Şirket Kuruluş İşlemleri, Şirket Kuruluş Maliyeti, Şahıs ve Sermaye Şirketleri

Şirket Kuruluşu:  Herşeyden Önce Hayal ederiz ,  Sonra peşi sıra fikirler gelir ve bunları gerçeğe dönüştürme noktasındaki ilk basamağımız bir şirket kurmaktır. Şirket türünün ne olması gerektiği, ortaklık yapısı, sermaye dağılımı, yapılması gereken bildirimler, fizibilite çalışmaları, bütçe çalışmaları gibi konuları hayalimizdeki işe uydurmaya çalışırız.

Şirket Kurmak İsteyen Çoğu Girişimci bu konuda bir danışmanlık firmasında destek alma noktasında çekingen davranmaktadır  oysa ki şirketin kuruluş aşaması; ilk iliklenen düğme gibidir. İlk düğme düzgün iliklenirse peşi sıra gelenler düzgün bir biçimde iliklenecektir, son düğmeye gelindiğinde bir şeylerin başlangıçta yanlış yapıldığının anlaşılması hem zaman hem de maliyet açısından bize daha pahalıya mal olmaktadır. Özellikle yasal yaptırımlar sonucu faaliyetimizin durdurulması noktasına gelen durumlarla karşılaşabiliriz ki, bu bütün hayallerinizin suya düşmesine neden olabilir.

İletişim : 

Cep Tel : 0532 583 08 01

 

Şirket Kurmak Maliyetlimidir:  Şirket Kuruluşu  kuracağınız şirketin türüne ,  ortaklık yapısına ,  Şirketin Faaliyet konularına ve Şirketin sermayesine göre farklılık göstermektedir.

Hangi Tür Şirket Kurmalısınız:  Ülkemizde en çok kurulan şirketlerin başında Limited Şirkeri, Anonim Şirket  ve Şahıs Firmaları gelmektedir. Kurulacak şirket türünün doğru tespit edilmesi, karşılaşılacak yükümlülükler ve vergilendirme farklılıkları nedeniyle önem arz etmektedir. Bunun için her bir şirket türünün ne olup ne olmadığını ve şirketlerin temel özelliklerini iyi bilmenin yanı sıra şirketlerin avantajlı ve dezavantajlı yanlarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

 Hangi Tür Şirket Daha Avantajlıdır?: Şahıs şirketleri vergi uygulamaları bakımından Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine, Sermaye şirketleri ise Kurumlar Vergisi hükümlerine tabi tutulmaktadır.

Şahıs işletmeleirde Gelir vergisinde %15’den başlayıp %35 Kadar giden bir vergilendirme söz konusudur.  Yani  kar yükseldikce  şahıs firmalarında ödeyeceğiniz vergide yükselmektedir.  Eğer karlılığı yüksek bir firma sahibi iseniz  şahıs firmasından kaçınmanız  gerekmektedir.

Limited ve Anonim Şirketlerinde İse vergi Oranı %20 Sabittir.  Kar üzereinden %20 vergi Kurumlar vergisi Alınır.

Şahıs Firmalarında İşletme sahibi tüm mal varlığı ile borçlardan sorumludur.  Sermaye şirketleri olan Limited ve Anonim Şirketlerin Ortakları Kamu Borçları Hariç ( vergi, ssk gibi) diğer borçlardan taahhüt ettkleri sermaye kadar sorumludurlar.

Şahıs firmaları kuruluş ve kapanış masraflarının azlığı ile dikkat çekmektedir.Limited ve Anonim şirketlerde bu süreç biraz daha uzun ve masraflı olmaktadır.  Fakat  bu şirketinize kurumsallık özelliği kazandırır.  Şahıs işletmelerinde kurumsal bir yapı söz konusu değildir. Şahıs işletmesini kapatmak çok kolaydır.

Uzun vadede bir iş planınız var ise ve kurumsal bir firma düşünüyor iseniz  Limited veya Anonim Şirket Tercih edilmelidir.

Anonim ve Limitet Şirket Kuruluş İşlemleri ve Maliyeti :  Limiyed şirketler asgari 10.000 TL Sermaye ve asgari bir ortak ile kurulur.  Şirket kuruluş aşamasında Srermayenin 4/1  Yani  2.500 TL Şirket adına açılacak bir hesaba yatırılmalıdır. Şirket kurulduktan sonra  yatırılan bu tutar  kullanılabilir. Limited Şirket Kuurluşunun diğer  Maliyeti ise NoterKuruluş Masrafları, Ticaret odası tescil ve ilen masrafları, Defter tastik masrafları, Kira damga vegisi masrafları olarak sınıflandırabiliriz.

Anonim şirket ise en az 50.000 Tl Semaye  ve en az bir kişi ile kurulabilir.  Diğer masraflar Limited Şirket masrafları ile aynıdır.

Firma Kuruluş Danışmanlığı İçin

İletişim : 

Cep Tel : 0532 583 08 01

Telefon:  0212 436 72 39

 

Nolu telefonları arayıp  bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz

 

İLETİŞİM FORMU

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.