Kuzey Kıbrıs Şirket Kuruluşu

Kuzey Kıbrıs Şirket Kuruluşu

Limited Şirketler 

Limited şirketler KKTC sınırları içinde veya yurt dışında iş yapmak isteyenlerin kurabileceği bir şirket türüdür. KKTC de iş yapmak isteyen yabancıların kurabileceği tek şirket türü Limited Şirket dir.

Yabancılar sadece Limited şirket kurabilirler.

Limited şirket kurmak için 2 ortağa ihtiyaç vardır. Ortakların Türkiye noterinden onaylı kimlik kartı fotokopileri veya pasaportların asılları ile başvurması şirket kurmamız için yeterlidir.

Limited şirket kurulumunda sizin işinize özel bir ana sözleşme ve tüzük yazılması gerekmektedir. Avukatlarımız ile ortaklaşa çalışarak size en uygun ana sözleşme ve tüzüğü sizler için hazırlamaktayız.

Limited şirket kuruluşlarında kuruluş sermayesi yabancılar için 100.000 $ karşılığı Türk Lirası’dır. Bu parayı yatırıp şirket kurulunca tekrar çekebilirsiniz. 

Limited şirket kuruluşlarında Direktör KKTC vatandaşı olmayacaksa yabancı olacaksa o kişinin hesabında durmak üzere sermayenin %10’u kadar para bankada bloke olarak durur. Şahıs KKTC vatandaşı olursa veya şirketi kapatırsa veya direktörlükten vazgeçerse bu parayı tekrar alabilir.

KKTC vatandaşlarının kurduğu şirketlerde açılış sermayesi en az 15.000 Türk lirası olabilir, direktörlük parasına ihtiyaç yoktur. Fakat yabancı bir ortak alırsa asgari sermaye tutarı 100.000 $ olmak zorundadır.

Kurulum masrafları hakkında döviz kurlarına göre ve anlaşmalara göre değişiklik gösterdiği için güncel fiyat için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. 


Uluslararası Şirketler (Offshore Şirketler)

 

Yeni adıyla Uluslararası işletme şirketleri yani offshore şirketler, KKTC de resmi olarak 1993 yılından bu yana yürürlüktedir. Bunun amacı yurtdışında olan yabancı yatırımcıya KKTC de bir şirket sahibi yapmak ve bu şirketi aracılığıyla yine yurtdışında ki işlerini KKTC de ki şirketi üzerinden yürütmesini sağlamak yani burayı bir üs haline getirmesi amaçlanmıştır. Bunun için banka hesaplarını kullanabilir, resmi fatura bastırabilir ve bunları kullanabilir, isterse ofis açabilirler.

Bu şirketler vergisizdir. Gelir vergisi yasası, Para kambiyo yasası, ve Kurumlar vergisi yasasına bağlı olmaksızın yürütürler. Net gelir üzerinden giderler düşüldükten sonra yıl sonunda % 1 vergilendirilirler. Ayrıca yıllık lisans ücretleri vardır.

Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası işletme şirketi (offshore) en fazla uluslararası ticaret, uluslararası finans, internet üzerinden yapılan işler, hizmet sektörleri, aracılık, komisyonculuk ve turizm işlemleri yapan kuruluşlar daha yüksek menfaat sağlayabilir.

Uluslararası işletme şirketleri, yurt dışından sağladıkları ve transfer ettikleri para ve karlarını yurtdışına transfer edebilirler. Türkiye bankalarının şubeleri bulunduğu için ve hesap açabildikleri için Türkiye’de ki herhangi bir şubeden de işlem yapabilirler.

– Kurulum için iki hissedar KKTC vatandaşı olmayan ve yurtdışında ikamet eden kişiler olmalıdır.

– Hissedarlara ait avukat ve bankadan alınmış referans mektupları, özgeçmişinizi,birer adet adınıza kayıtlı faturayı(elektrik, su, telefon) ve onaylı kimlik kartı fotokopilerinizle bize başvurmanız sizlere uluslar arası şirket kurmamız için yeterlidir.

Kurulum masrafları hakkında döviz kurlarına göre ve anlaşmalara göre değişiklik gösterdiği için güncel fiyat için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. 


Serbest Liman ve Bölge Şirketi

Serbest liman ve bölge şirketi de offshore yani uluslararası işletme şirketleri gibi vergi avantajlı şirketlerdir. Son yıllarda yapılan güncellemeyle serbest bölge de teknoloji işleri ve İnternet ten yapılan işlerde de kullanılabilmesiyle ilgili düzenleme yapılmıştır.

Serbest bölge şirketleri offshore şirketlere nazaran kurulum aşaması açısından biraz daha zaman alan, kurulumu daha maliyetli ama uzun zamanda ödenecek masrafları daha düşük olan bir şirket türüdür. Kurumlar vergisi,gelir vergisi, KDV gibi vergilerden tamamen muaf ve yıllık lisans ücreti olmayan bir şirket türüdür.( offshore şirketteki gibi yıllık bir lisans ücreti ve yıllık % 1 vergi yoktur.)

Serbest liman ve bölge şirketlerinin kurulum masrafları ve kurulum detayları için bize iletişim bölümünden ulaşınız.


Yoruma kapalı.