Ev Hizmetlerinden Çalışanların SGK’sı

Ev Hizmetlerinden Çalışanların SGK’sı

Ev İçerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler tarafından yapılması işleri ev hizmeti sayılacaktır.

Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetinde çalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb yerlerde yapılması da ev hizmeti sayılacaktır.

Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti sayılmayacaktır. Ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırmayı düzenleyen yeni uygulamadan gerçek kişiler yararlanacak olup tüzel kişilerin talepleri kabul edilmeyecektir.

Ev Hizmetlerinde  Çalışanların Sgk ‘sı  10 Günden az çalışan ve 10 Günden Fazla çalışan olarak İki kısma ayrılmaktadır.  Öncelikle bu ayrımı  yapıp  başvuru şeklini ona göre yapmak gerekir.

Ev hizmetlerinde çalışan kişilere ödene Sgk Prim tutarlarında  devlet teşviki  uygulanabilir, Başvuru esnasında bu teşviklerden hangisinden yararlanacağınızı belirtmeniz  gerekmektedir . Eğer teşviklereden yararlanmaz iseniz   Asgari Ücretin %37,5  Yani  959 TL Tutarında Bir Sgk Ödemeniz gerekir  , Fakat  Teşviklerden yararlandığınız takdirde Asgari Ücretin %17 si  yani 435 TL  Ödersiniz  Bu yüzden bir uzmanla görüşmeniz  faydalı olacaktır.

Bize Ulaşmak ve Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Cep Tel : 0532 722 24 01

Telefon:  0532 583 08 01

Yoruma kapalı.